Od naszywek wojskowych do emblematów ASG

Naszywki ASG to niewielkie emblematy, które można przyszyć do odzieży wierzchniej, najczęściej do rękawa, ale nie tylko. Pojawiają się również na plecakach i torbach. Stanowią również informacyjny i dekoracyjny element airsoftowego ekwipunku. Emblematy ASG mają swoją genezę w naszywkach wojskowych. Z czasem jednak stały się elementem populukultury, z którego zaczęły korzystać inne grupy społeczne. Naszywka informuje o zamiłowaniach i zainteresowaniach osobowy, ale może również stanowić ozdobę, która podkreśla styl użytkownika.

Geneza naszywek wojskowych

Pierwsze emblematy wojskowe pojawiły się ponad 100 lat temu, jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Pomagały w identyfikacji żołnierzy. Dzięki nim było wiadomo, z jakiego kraju żołnierz pochodzi i do jakiej jednostki należy, np. piechoty, lotnictwa czy artylerii. Grafika i wzór pierwszych naszywek wojskowych były ściśle określane i kontrolowane przez władze wojskowe. Późniejsze emblematy ASG były już mniej rygorystyczne, pojawiały się na nich humorystyczne, a nawet erotyczne wzory, jak np. Morale Patch podczas wojny Stanów Zjednoczonych z Wietnamem. Naszywki stawały się coraz bardziej zindywidualizowane, stanowiły wyraz emocji i osobistych cech żołnierza.

Zastosowanie emblematów ASG

W użyciu jednostek wojskowych najczęściej są naszywki przedstawiające godło, flagę państwową czy symbolikę charakterystyczną dla określonej jednostki wojskowej. Nie tylko żołnierze, ale i oddziały paramilitarne, służby mundurowe, paintballowcy, subkultury i służby cywilne korzystają z emblematów ASG. Dzięki takiej naszywce łatwiej można zidentyfikować osobę, do jakiej grupy zawodowej albo cywilnej należy. Niektórzy indywidualnie dobierają sobie naszywki ASG, aby podkreślić swój styl, zainteresowania i sympatię wobec pewnych grup społecznych, wartości i kultury.

Różne modele naszywek ASG

W przeszłości naszywki ASG były ręcznie haftowane. Obecnie korzysta się z techniki druku cyfrowego. Dzięki temu naszywka wojskowa jest precyzyjna, widać na niej najdrobniejsze detale. Jest równie trwała jak naszywki tradycyjne, przetrwa nie jedne rozgrywki i przeprawy. Emblematy ASG są odporne na zmienne warunki pogodowe, które nie powodują wyblaknięcia kolorów czy pęknięć. Szeroki wybór naszywek ASG pozwala każdemu na indywidualny wybór dostosowany do swoich potrzeb.

Rekomendowane artykuły