Czym cechuje się maczeta?

W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów maczet, dlatego kompletny laik może mieć problem z wyborem odpowiedniej. Przede wszystkim warto się chwilę zastanowić, do czego maczeta będzie wykorzystywana. 

Czym jest maczeta?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że maczeta jest narzędziem codziennej pracy plemion zamieszkujących odległe wyspy. Umożliwia usuwania zarośli, dzięki czemu łatwiej jest zdobyć pożywienie. W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak wybrać maczetę, która będzie jednocześnie ostra i wytrzymała. Maczeta nadaje się doskonale do samoobrony, dlatego warto mieć ją przy sobie w czasie wędrówki po lesie. Trzeba jednak pamiętać, że musi być odpowiednio ukryta, dlatego warto zainwestować w pochwę. Dobrej jakości osłonę można kupić już za kilkadziesiąt złotych, dlatego nie jest to duży wydatek. Konstrukcja maczety jest bardzo prosta, ale narzędzie mimo to jest funkcjonalne. Ostrze maczety najlepiej, jeśli będzie wykonane ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna cechuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. 

Jaki rodzaj maczety wybrać?

Na rynku można znaleźć zarówno lekkie, średnie, jak i ciężkie maczety. Ciężkie i długie maczety są dobre dla osób o dużej tężyźnie fizycznej. Należy pamiętać, że im większy ciężar, tym większa długość. Bardzo długie maczety nie są jednak wygodne. Dobrym pomysłem będzie także zakup ostrzałki do maczety. Niemniej ważna niż sama maczeta jest osłona. W sprzedaży można znaleźć pochwy syntetyczne, które są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak woda. Ostrze w kształcie liścia posiadają maczety Barong, które ostrzone są po jednej stronie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ten typ maczety jest normalnym narzędziem pracy dla ludności zamieszkującej Filipiny. Ostrze jest bardzo ostre i może bez problemu przeciąć karabin. Zakrzywione ostrze posiada także maczeta Billhook, która nadaje się doskonale do rąbania drzewa i usuwania zarośli. Najbardziej klasyczna jest jednak maczeta Bush, która posiada proste ostrze. Po przeczytaniu tego tekstu wiesz już jak wybrać maczetę, którą będzie można używać przez wiele lat.

Rekomendowane artykuły