Nóż motylkowy – idealny do grillowania i wypraw turystycznych

Na rynku znaleźć można bardzo wiele różnych rodzajów noży. Noże do sera, do pieczywa, do obierania i przygotowywania steków. Do tego wykonane są one z różnych rodzajów materiałów. Z rączką stalową, plastikową lub drewnianą. Noże czarne, srebrne lub kolorowe. Jednym z rzadziej używanych i mniej znanych jest wszechstronny nóż motylkowy. Co czego służy? Kiedy się może przydać? Zaraz wszystkiego się dowiecie!

Czym jest i jak wybrać nóż motylkowy?

Nóż motylkowy jak sama nazwa wskazuje przypomina swoim kształtem skrzydła motyla. Nazwę swoją wziął od miejscowości na Filipinach, gdzie uznawany jest prawie za święty przedmiot. W tamtym rejonie używany jest on jako broń biała. W Polsce świetnie sprawdza się podczas grillowania, ogniska w lesie lub wypraw górskich. Jak wybrać dobry nóż motylkowy? Przede wszystkim należy znaleźć taki, który wykonany jest ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Nie należy kupować najtańszych egzemplarzy, bo prawdopodobnie nie będą one zbyt długo służyły w warunkach polowych. Najlepiej kupić taki nóż w sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży tego rodzaju artykułów. Można także przed zakupem zapoznać się z opiniami i komentarzami na temat danego modelu. 

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się nóż motylkowy?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nóż motylkowy jest świetnym narzędziem podczas grillowania. Jest także idealny na ognisku w lesie i znakomicie nadaje się do ostrzenia patyków na kiełbasę czy przygotowanie podpałki z polanek i gałęzi. Noża motylkowego nie może zabraknąć także na wycieczce na grzyby oraz podczas wyprawy górskiej. Z racji tego, że nóż motylkowy jest składany, to można go bezpiecznie transportować nie tylko w plecaku, ale również w kieszeni. 

Jak dbać o nóż motylkowy i noże kuchenne?

Kupno noży to jedna sprawa, ale bardzo ważna jest także ich późniejsza pielęgnacja. Noże powinny być myte ręcznie. Mycie ich w zmywarce może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko trzonka, ale także i ostrza. Po umyciu w letniej wodzie przy użyciu delikatnej gąbki, należy osuszyć je szmatką lub ręcznikiem papierowym i odłożyć na miejsce.

Rekomendowane artykuły